Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2020.
1.Sales: quarter 1, 28,200 bags; quarter 2, 43,400 bags. Selling price is $63 per bag.2.Direct materials: each bag of Snare requires 4 pounds of Gumm at a cost of $3.80 per pound and 6 pounds of Tarr at $1.50 per pound.3.Desired inventory levels:
Type of InventoryJanuary 1April 1July 1Snare (bags)8,10012,50018,300Gumm (pounds)9,10010,20013,100Tarr (pounds)14,20020,50025,500
4.Direct labor: direct labor time is 15 minutes per bag at an hourly rate of $16 per hour.5.Selling and administrative expenses are expected to be 15% of sales plus $177,000 per quarter.6.Interest expense is $100,000.7.Income taxes are expected to be 30% of income before income taxes.
Your assistant has prepared two budgets: (1) the manufacturing overhead budget shows expected costs to be 125% of direct labor cost, and (2) the direct materials budget for Tarr shows the cost of Tarr purchases to be $303,000 in quarter 1 and $423,500 in quarter 2.
(Note: Do not prepare the manufacturing overhead budget or the direct materials budget for Tarr.)
Select your paper details and see how much our professional writing services will cost.
Our custom human-written papers from top essay writers are always free from plagiarism.
Your data and payment info stay secured every time you get our help from an essay writer.
Your money is safe with us. If your plans change, you can get it sent back to your card.
We offer more than just hand-crafted papers customized for you. Here are more of our greatest perks.
Get instant answers to the questions that students ask most often.
See full FAQ