Rainy company manufactures two products, yip and zip

 

Rainy Company manufactures two products, Yip and Zip. Product Zip is of fairly recent origin, having been developed as an attempt to enter a market closely related to that of Product Yip. Product Zip is the more complex of the two products, requiring 2.0 hours of direct labor time per unit to manufacture compared to 1.0 hour of direct labor time for Product Yip. Product Zip is produced on an automated production line.

            Overhead currently is applied to the products using a single rate on the basis of direct labor hours. The company estimated it would incur $510,000 in manufacturing overhead costs and produce 10,000 units of Product Zip and 40,000 units of Product Yip during the current year.

            Unit costs for materials and labor are:

Product Yip

Product Zip

Direct material………………………………………………………………….

$11

$24

Direct labor………………………………………………………………………

6

12

            Required:

a.Compute the predetermined overhead rate under the current method, and determine the unit product cost of each product for the current year.

b.The company is considering the use of activity-based costing as an alternative to its traditional costing method for manufacturing overhead. Data relating to the company’s activity cost centers for the current year are given below:

Estimated

Expected Activity

Overhead

Product

Product

Activity Cost Center

Costs

Yip

Zip

Total

Machine setups required……………………………………..

$204,000

800

1,600

2,400

Purchase orders issued……………………………………….

43,500

500

100

600

Machine-hours required………………………………………

105,000

7,000

10,500

17,500

Maintenance requests issued……………………………….

650

850

1,500

Using the data above, determine the unit product cost of each product for the current year using ABC.

c.Explain the difference in the unit product costs using ABC versus the    traditional system.  Be sure to provide appropriate quantitative analysis in your response. Use Machine setups batch activity for your economies of scale explanation.  Use the Machine-hours unit level activity to demonstrate the consistency principle of ABC that will result in different unit costs from the single rate system.

A. The following is Alabama Corporation’s contribution format income statement for last  month:

Sales……………………………………….

$1,200,000

Variable expenses……………………..

Contribution margin………………….

400,000

Fixed expenses…………………………

Net operating income………………..

            The company has no beginning or ending inventories and produced and sold 20,000 units during the month.

            Required:

a.What is the company’s contribution margin ratio?

b.What is the company’s break-even in units?

c.If sales increase by 100 units, by how much should net operating income increase?

d.How many units would the company have to sell to attain target profits of $125,000?

e.What is the company’s margin of safety in dollars?

f.What is the company’s degree of operating leverage?

            Spencer Company’s most recent monthly contribution format income statement is given below:

Sales…………………………….

$60,000

Variable expenses…………..

Contribution margin……….

15,000

Fixed expenses………………

Net operating loss…………..

)

            The company sells its only product for $10 per unit. There were no beginning or ending inventories.

            Required:

a.What are total sales in dollars at the break-even point?

b.What are total variable expenses at the break-even point?

c.What is the company’s contribution margin ratio?

d.If unit sales were increased by 10% and fixed expenses were reduced by $2,000, what would be the company’s expected net operating income? (Prepare a new income statement.)

Multiple Choice Questions

1. Which of the following statements is true? 
A. When production exceeds sales, a manufacturing company’s variable costing net operating income will usually be greater than its absorption costing net operating income.
B. The variable costing method is usually not used for external reporting purposes.
C. The absorption costing method treats fixed production costs as period costs.
D. All of these.

2.         Moo Corporation manufactures a gas operated barbecue grill. The following information relates to Moo’s operations for last year:

What is Moo’s variable costing unit product cost? 
A. $29
B. $34
C. $58
D. $633

3.          Forsgren Inc., which produces a single product, has provided the following data for its most recent month of operations:

There were no beginning or ending inventories. The absorption costing unit product cost was: 
A. $219
B. $151
C. $150
D. $300

 4.        Dunes Company produces a single product. For the most recent year, the company’s net operating income computed by the absorption costing method was $7,400, and its net operating income computed by the variable costing method was $10,100. The company’s unit product cost was $17 under variable costing and $22 under absorption costing. If the ending inventory consisted of 1,460 units, the beginning inventory must have been: 

A. 920 units
B. 1,460 units
C. 2,000 units
D. 12,700 units

5.   Gean Company produces a single product. Last year, the company’s net operating income computed by the absorption costing method was $9.100, and its net operating income computed by the variable costing method was $6.400. The company’s unit product cost was $17 under variable costing and $20 under absorption costing. If the ending inventory consisted of 2,100 units, the beginning inventory in units must have been:

            A)        1,200

B)        2,100

C)        3,000

            D)        4,800

6. Garcia Company produces a single product. During March, the company had net operating income under absorption costing that was $3,500 higher than under variable costing. The company sold 7,000 units in March, and its variable costs were $7 per unit, of which $3 was variable selling expense. If fixed manufacturing overhead was $2 per unit under absorption costing, then how many units did the company produce during March?

A)  5,250 units

B)  8,750 units

      C)  6,500 units

      D)  6,125 units

7. Campbell Company produces a single product. Last year, the company had 25,000 units in its ending inventory. Johnson’s variable production costs were $10 per unit and fixed manufacturing overhead costs were $5 per unit. The company’s net operating income last year was $10,000 lower under variable costing than it was under absorption costing. Given these facts, the number of units of product in beginning inventory last year must have been:

A)  24,000 units

      B)  27,000 units

      C)  23,000 units

D)  24,333 units

8.  Golf Corporation produces a single product. Last year, the company had net operating income of $50,000 using variable costing. Beginning and ending inventories were 13,000 units and 18,000 units, respectively. If the fixed manufacturing overhead cost was $2.00 per unit, what would have been the net operating income using absorption costing?

            A)        $40,000

B)        $50,000

C)        $60,000

            D)        $86,000 

9.         Pungent Corporation manufactures and sells a spice rack. Shown below are the actual operating results for the first two years of operations:

Year 1

Year 2

Units (spice racks) produced……………………………

40,000

40,000

Units (spice racks) sold…………………………………..

37,000

41,000

Absorption costing net operating income…………..

$44,000

$52,000

Variable costing net operating income………………

$38,000

???

            Pungent’s cost structure and selling price were the same for both years. What is Pungent’s variable costing net operating income for Year 2?

            A)      $48,000

            B)      $50,000

            C)      $54,000

            D)      $56,000

10.       Floaty Corporation manufactures a parachute. Shown below is Floaty’s cost structure:

Variable cost per parachute

Total fixed cost for the year

Manufacturing cost……………..

$160

$342,000

Selling and administrative…….

$10

$171,000

In its first year of operations, Floaty produced and sold 4,000 parachutes. The parachutes sold for $310 each.

             How would Floaty’s absorption costing net operating income been affected in its first year if only 3,800 parachutes were sold instead of 4,000?

            A)      net operating income would have been $2,350 lower

            B)      net operating income would have been $10,900 lower

            C)      net operating income would have been $12,900 lower

            D)      net operating income would have been $28,000 lower

Calculate the price of your order

Select your paper details and see how much our professional writing services will cost.

We`ll send you the first draft for approval by at
Price: $36
  • Freebies
  • Format
  • Formatting (MLA, APA, Chicago, custom, etc.)
  • Title page & bibliography
  • 24/7 customer support
  • Amendments to your paper when they are needed
  • Chat with your writer
  • 275 word/double-spaced page
  • 12 point Arial/Times New Roman
  • Double, single, and custom spacing
  • We care about originality

    Our custom human-written papers from top essay writers are always free from plagiarism.

  • We protect your privacy

    Your data and payment info stay secured every time you get our help from an essay writer.

  • You control your money

    Your money is safe with us. If your plans change, you can get it sent back to your card.

How it works

  1. 1
    You give us the details
    Complete a brief order form to tell us what kind of paper you need.
  2. 2
    We find you a top writer
    One of the best experts in your discipline starts working on your essay.
  3. 3
    You get the paper done
    Enjoy writing that meets your demands and high academic standards!

Samples from our advanced writers

Check out some essay pieces from our best essay writers before your place an order. They will help you better understand what our service can do for you.

Get your own paper from top experts

Order now

Perks of our essay writing service

We offer more than just hand-crafted papers customized for you. Here are more of our greatest perks.

  • Swift delivery
    Our writing service can deliver your short and urgent papers in just 4 hours!
  • Professional touch
    We find you a pro writer who knows all the ins and outs of your subject.
  • Easy order placing/tracking
    Create a new order and check on its progress at any time in your dashboard.
  • Help with any kind of paper
    Need a PhD thesis, research project, or a two-page essay? For you, we can do it all.
  • Experts in 80+ subjects
    Our pro writers can help you with anything, from nursing to business studies.
  • Calculations and code
    We also do math, write code, and solve problems in 30+ STEM disciplines.

Frequently asked questions

Get instant answers to the questions that students ask most often.

See full FAQ
    See full FAQ

    Take your studies to the next level with our experienced specialists

    Chat
    Hello, we are online 24/7. Leave a message we will reply instantly