Outdoor Life manufactures snowboards. Its cost of making 2,000 bindings is as follows
P20-25A Outdoor Life manufactures snowboards. Its cost of making 2,000 bindings is as follows:
Direct materials |
$ 17,550 |
Direct labor |
3,400 |
Variable overhead |
2,040 |
Fixed overhead |
6,300 |
Total manufacturing costs for 2,000 bindings |
|
Suppose Lancaster will sell bindings to Outdoor Life for $14 each. Outdoor Life would pay $3 per unit to transport the bindings to its manufacturing plant, where it would add its own logo at a cost of $0.70 per binding.
Requirements
1. Outdoor Life’s accountants predict that purchasing the bindings from Lancaster will enable the company to avoid $2,100 of fixed overhead. Prepare an analysis to show whether Outdoor Life should make or buy the bindings.
2. The facilities freed by purchasing bindings from Lancaster can be used to manufacture another product that will contribute $2,700 to profit. Total fixed costs will be the same as if Outdoor Life had produced the bindings. Show which alternative makes the best use of Outdoor Life’s facilities: (a) make bindings, (b) buy bindings and leave facilities idle, or (c) buy bindings and make another product.
Select your paper details and see how much our professional writing services will cost.
Our custom human-written papers from top essay writers are always free from plagiarism.
Your data and payment info stay secured every time you get our help from an essay writer.
Your money is safe with us. If your plans change, you can get it sent back to your card.
We offer more than just hand-crafted papers customized for you. Here are more of our greatest perks.
Get instant answers to the questions that students ask most often.
See full FAQ